Close
Type at least 1 character to search

15 tipp a biztonságos merüléshez!

1. Tudd a határaidat!

A PADI (Professional Association of Diving Instructors)  búvároktatási rendszerben közel ötven féle tanfolyamot tudsz elvégezni. Nem véletlenül! Az első tanfolyamot már 8 évesen elvégezheted. 

Fel teheted a kérdést! – Ok, akkor 8 évesen lehet merülni roncson, barlangban vagy éjszaka? Jogos kérdés! A válasz pedig az, hogy nem! Hogy miért? Nos, azért mert egy 8 éves búvárnak mások a határai fizikálisan, mentálisan. – Ok, ok de a felnőttekkel mi a helyzet? A válasz az, hogy szinte ugyanaz a helyzet! Egy OWD (Open Water Diver) 18 méterre merülhet maximum! ( a junior open water kevesebbre! ) Pontosan azért, mert nincs meg a kellő tapasztalata, és rutinja ahhoz, hogy merüljön mondjuk éjszaka.

Ezért, mindig maradj a végzettséged határain belül!

2. Környezet megóvása! 

A víz alatti világ egy hihetetlenül izgalmas, élményekben gazdag hely! Tudom, ha itt a földön meglátunk egy cuki kutyust azonnal meg akarjuk simogatni. Így kifejezve azt, hogy mennyire szeretjük. Tudom 17 évig voltak kutyusaim. 🙂 (R.I.P. Megi és Brian) Szóval ez rendben van itt. Azonban lent a víz alatt ez nem működik, nem tud működni! Több okból: 1. Veszélyes lehet. Rengeteg tengeri állat van, akit ha megérintetek, akkor bizony megszúrhat, megcsíphet, megharaphat stb… Ott van például a korall. Ő elhal, ha megérinted. Az emberi kézen lévő zsír amikor érintkezik a korrallal, az bizony a korral pusztulásához vezet. De beszélhetünk a delfinekről is. Cuki mosolygós állatkák. Azonban a bőrük annyira érzékeny, (ezzel vesznek mintát a környezetből, mint a cápa is) hogy megbetegedhetnek. 

Szóval, ne érints meg semmit! + Azt hozd ki, amit bevittél!

3. Mindig lélegezz!

Ez furcsa lehet olvasni! Pláne, hogy a földön ezt megteszed, születésedtől fogva! 

Azonban a víz alatt erre figyelni kell! Be kell gyakorolni. Csakhogy személyeskedjek egy kicsit! Amikor én az OWD-t csináltam az első alkalommal uszodában voltam. Majd megőrültem, sok súly volt rajtam, ismeretlen eszközök stb… Majd az oktatóm, aki egy hihetetlen jó oktató, azt mondta, hogy engedjem ki a mellényből a levegőt és a reduktorból lélegezzek. Ezt a medence egy olyan részén kellett csinálni, ahol bármikor fel tudsz állni. ( 1.2m mély) Szóval letérdeltem és vártam, hogy majd jön a levegő… Nem jött! 🙂 Az oktatóm emelt fel, amikor látta, hogy már kb 2’-e ott térdeltem úgy, hogy nem vettem levegőt! 

Mindig lélegezzetek folyamatosan! 

4. Mindig párral merülj!

Fontos, hogy legyen párod. A búvárkodás a “Buddy System”-en alapul. Több okból is. 

1. Amikor valakivel merülsz, és látsz valamit, akkor bizony jó érzés azt megosztani mással. Majd a merülés végén együtt átbeszélni, hogy miket láttatok. 

2. Amikor párral merülsz, akkor bizony a biztonság érzeted is nagyobb. Van valaki aki karnyújtásnyira van melletted, és számíthatsz rá, ha egy esetleges probléma felmerül. 

5. Lassan emelkedj!

Amikor egy merüléssel végzel, és indulsz felfelé, fontos hogy odafigyelj az emelkedésed sebességére. Ez a PADI szabály alapján 18 méter / perc. Honnan tudod ez mennyi? Ha van komputered, akkor az jelzi. Emelkedés közben pityeg, ha gyorsabban emelkedsz, mint kéne. Ha nincs komputer, akkor a merülés vezetőt / oktatót figyeld. Ő nem fog gyorsabban emelkedni. Ha esetleg nem látod, és nincs komputer, akkor figyeld a buborékokat, amiket kifújsz. Náluk ne emelkedj gyorsabban! 

6. Legyen egy terved!

Amikor úgy döntesz elmész, mindig legyen egy terved. Hol fogsz bemenni? Hol jössz ki? Kivel merülsz? Mit akartok megnézni? Milyen mélyen fogtok merülni? Sok kérdés, amit, ha nem merülés vezetővel merültök, akkor bizony tudni kell. Ha van, mint mondjuk Egyiptomban, akkor az Ő majd mondja, és így kényelmes ebben tudok merülni. 

7. No drog, no alkohol!

Fontos, ha igazán meg akarod élni a merülés legapróbb csodáit, akkor nincs szükséged tudatmódosító szerekre. A másik ami miatt nem szabad használni merülés előtt ezeket, az az, hogy a víz alatt bizony halmozottan, erősebben hatnak ezek a dolgok a szervezetre, és egész más hatást képesek kihozni a szervezetedből! Nem igazán biztonságos!

8. Folyamatos egyenlítés!

Biztos sokszor úsztatok már le pár méterre a víz alá, ahol volt valami érdekes. Ilyenkor a fületekben éreztetek nyomást? Mi is ez? A testben sok olyan üreg van, amiben levegő van. Amikor víz alá merülsz, bizony ezekben az üregekben lévő levegő nyomás alá kerül. A legelső amit érezni fogtok az a fül. A dobhártya elkezd befelé púposodni, hiszen kívülről kap nyomást! Ha nem egyenlítesz, akkor bizony ez fájdalommal jár. Hogyan, és mikor egyenlíts? Már a felszínen elkezdheted! Van 4 módja az egyenlítésre.

1. Befogad az orrodat és finoman, mintha ki akarnád fújni az orrodat fújsz egyet. Fontos, ne nagyot, csak lassan és egyenletesen. 

2. Mozgatod az állad jobbra vagy balra. Közben a fejet is lehet jobbra vagy balra fordítani. 

3. Nyeléssel is tudsz egyenlíteni. 

4. A maszkodba teszel egy kis tengervizet és felszívód az orrodba. Kicsit fog csípni a só miatt, de iszonyú hatásos. 

Persze mind a 4 módszert egyszerre is használhatod.

9. Ne merülj EKG módban!

Mi is az az EKG mód? Minden nyílt vízi merülésnek van egy profilja. Ezt a komolyabb komputerek a merülés végén mutatják. Amikor lemerülsz mondjuk egy korral falhoz, akkor amikor elérted a merülési mélységet, mondjuk 16 métert, azután ne emelkedj fel 12 méterre, majd vissza 17 méterre és utána megint fel 10 méterre. Nem tesz jót a szervezetnek! Iszonyú fejfájás lesz belőle! Mi a jó merülési profil? Lemész 16 méterre és úszol a fal mellett 16 méteren. Maximum 1 métert emelkedj fel és le. Akkor tuti jó lesz! Aztán fokozatosan csökkented a mélységedet. 

10. Merülj tapasztalt búvárral!

Új búvárként gyűjts tapasztalatokat. Az én javaslatom az, hogy 40 naplózott merülésig, csak tapasztaltabb búvárral merülj. OWD-ként hiába vagy végzett búvár, kell még tapasztalat, hogy szuper jó búvár váljon belőled! 

11. Tudd a kézjeleket!

A víz alatt nem tudunk beszélgetni. Ezért szükség volt kézjelek kitalálására, amit megtanultok a tanfolyam alatt. Ezek használata nagyon megkönnyítik a merülést. Hiszen, ha valaki szeretni valamit a másiktól, akkor kézjelekkel megoldja. Tudjátok a kézjeleket, és használjátok bátran. Apró segítség, a PADI applikáció tartalmazza a fontos kézjeleket.

12. Lebegj jól!

Itt a földön megszoktuk, hogy két lábbal állunk a földön, és hála a gravitációnak, nincs is nagy gond. Ezt a víz alatt el kell felejteni. Lebegni fogunk. Nagyon klassz érzés. Azonban, mint az állást/járást ezt is meg kell tanulni. Érdekes tapasztalatom, hogy a lányok hamarabb sajátítják el, mint a fiúk. Talán mi pasik szeretjük a szilárd két lábon állást, akkor biztos minden. Ki tudja? A jó lebegéssel meg tudjuk óvni a környezetet, kevesebb levegőt fogyasztunk, és sokkal kellemesebb a merülés.

13. Legyél egészséges!

Tartsd magad fitten. A búvárkodás egy szuper szabadidős tevékenység, és sokkal élvezetesebb, ha fitt vagy. Étkezz egészségesen, sportolj és tartsd magad távol a káros szenvedélyektől. 

14. Vezess naplót!

Minden merülés után írd meg a merülési naplódat. Régen merülési naplóban írtunk, tollal. Mostmár digitálisan is lehet. Mindenki aki PADI-s annak a padi applikációban van merülési naplója. A naplóírás több szempontból is jó. Amikor legközelebb ugyanott merülsz, akkor már fogod tudni a merülő hely adottságait. 

Mik vannak a naplóban? 1. A hely neve 2. Max merülési mélység 3. A hely leírása 4. Víz / levegő hőmérséklet 5. Felszerelés és még sok hasznos információ.

15. Repülés

Az utolsó merülés után 18 órával lehet repülni! Ezt a komputerek szokták jelezni. Ha nincs komputered, a merülési naplódban lévő bejegyzésből tudod, hánykor merültél utoljára. 

+1. Mindig érezd jól magad!

Ez a biztonság után a legfontosabb amit érdemes betartani. Lent a víz alatt bizony olyan közegben vagy, amit kevés helyen tudsz elérni. A lebegés, ami miatt egészen más szemszögből látod a környezetedet fantasztikus. Utoljára az anyaméhben tapasztaltunk ilyet. Persze még ott vannak az űrhajósok is, akik tapasztalnak ilyet, de ők nem látnak polipot! 🙂 Ez a lebegés állapota már önmagában egy szuper dolog. Aztán még ott van a csend ami körülvesz. Csak a reduktorod hangja töri meg a csendet, amikor lélegzek. Fantasztikus élmények várnak lent téged, és ha ezeket a tippeket betartod, bizony nincs mi megakadályozza hogy remekül érezd magad! 

Sok élményekben gazdag merülést!